kam chce tato kulturní revue směřovat jste se mohli dočíst na předchozí stránce; na tomto místě si dovoluji utrousit pár slov o rubrikách a dalším obsahu tohoto čísla.
Hlavním TÉMATEM tohoto čísla je dění kolem Semináře starých textů, který se již 8 let koná na půdě Gymnázia v Ústí nad Orlicí, a jehož vůdčí postavou je Pavel Holásek. ROZHOVOR s ním naleznete na straně 13, první část jeho veledůležitého textu, který přetváří celé naše biologické vnímání světa na straně 23 a jím složenou iniciační báseň Koruna na poslední straně obálky.
Rubrika STAŘÍ ZNÁMÍ chce představovat zajímavé postavy minulých věků a jejich činy; setkáme se s Blaise Pascalem, mužem renesančního záběru žijícím v době vrcholícího baroka.
Na procházku po Nebeské Rybné se můžete vydat s naším putováním po MÍSTECH na straně 21. V této rubrice chceme zůstávat povětšinou doma, tak daleko, jak jenom člověk zvládne za krátký čas dojít.
Do hledáčku rubriky PORTRÉT, která má za cíl seznamovat se zajímavými umělci regionu, se dostal Josef Hánl, pokračovatel tradice orlickohorských a kralických řezbářů – betlémářů.
Veledůležité počiny na českém knižním poli si můžete prolistovat na stránce 40.
Saman není Šaman bez diakritiky, ale název knihy z daleké Indonésie, jejíž překlad právě dokončuje javornický lingvista Libor Havránek. Do jejích stránek se můžete začíst v rubrice LITERATURA. Ukázce předchází obsáhlý úvod zasvěcující do překladové literatury z indonéštiny.
Reportáž z jedné zajímavé hudební akce přinášíme v rubrice HARMONIE.
O důležitých událostech a dění doby minulé se dočtete v rubrice PAVLAČ, o dění budoucím na straně 56 v rubrice KULTURA V REGIONECH.
Druhou stranu ilustrovala Alena Brichová, která také zachytila Nebeskou Rybnou v zimě. Kresby doplňující ROZHOVOR jsou dílem dětí Pavla Holáska, fotografie v jeho STUDII dílem jeho samého. Fotografie doplňující povídání o indonéské literatuře poskytl Pavel Faigl, betlémy a pana Hánla vyfotografovala Jana Hudková; koncertní záběr patří autorům koncertní reportáže samé.
Pokud Vás bude zajímat více z činnosti občanského sdružení Kročeje, sledujte pravidelně aktualizovanou webovou stránku www.kroceje.cz, kde najdete mimo jiné i plnou verzi revue, kterou držíte v ruce. Můžete si ji i stáhnout ve formátu PDF, dále jsou tam rozšířeny a aktualizovány některé z rubrik.
O možnostech předplatného, stejně jako o dalších praktických záležitostech, se můžete dočíst v tiráži na předposlední straně.
Pavel Ježek