Další vydání

6 2009

Další vydání

Občasník pro kulturu,
umění a různé vědy.

Slatina nad Zdobnicí

Libor Havránek

Zpět na přehled

Když se řekne „slatina“, každý si představí něco jiného. Někdo si vybaví bažinu či rašeliniště, jiný třeba slané jezero nebo prostě a jenom sůl. Někdo si nepředstaví nic. Vezmete-li si na pomoc encyklopedii nebo etymologický slovník, zjistíte, že jste se docela trefili, a že toto slovo má navíc velice blízko k výrazům solina, soltina, nebo solotvina. Místa nesoucí tato nebo velice podobná jména, leč znamenající totéž, najdeme na mnoha místech Evropy, avšak pro tentokrát zůstaneme pouze v Čechách, protože i zde se nachází více jak tucet takto pojmenovaných míst a v našem okolí najdeme hned tři: Slatina (u Vysokého Mýta, okres Ústí nad Orlicí), Slatina nad Úpou (okres Náchod) a Slatina nad Zdobnicí (okres Rychnov nad Kněžnou).

Když jsem začal vyhledávat literaturu a podklady potřebné pro napsání článku o Slatině nad Zdobicí, zjistil jsem, že obec má neuvěřitelně obsáhlé a propracované webové stránky a uvědomil jsem si, že mnohem přínosnější než psaní dalšího nového článku bude odkázat naše čtenáře přímo na ně.

Na první pohled působí stránky poněkud obyčejným dojmem, avšak při jejich pečlivějším prozkoumání zjistíte jak cenné a zajímavé informace se na nich ukrývají. Ocení je nejen milovníci historie či železnice, ale také vodáci a ti, kteří s zajímají o sakrální stavby a poutní místa. Základ historické části tvoří upravený text útlé knížky Slatina nad Zdobnicí 1260 – 1985 vydané kromě jiného k oslavě 725. výročí založení obce. Informace o důležitých událostech za poslední tři desítky let potom najdete v sekci Rozvoj obce. Příznivci parních lokomotiv a železnice jako takové si dozajista s chutí podrobně přečtou o budování železniční trati 023 Doudleby nad Orlicí – Rokytnice, která byla uvedena do provozu 15. října 1906 a při jejíž výkopových pracích byly nalezeny různé drobné předměty odborníky datované až do 13.-14. století. Samostatný článek je také věnován slatinskému dvoru. Obdivovatelé církevních staveb se zde dozví cenné informace o místím kostele Proměnění Páně, faře a o obnoveném poutním místě s kaplí U sv. Anny. Velice zajímavou součástí je pak fotoalbum pomníků a křížů ve Slatině a jejím okolí. Tvůrci stránek také nezapomněli na slavné rodáky a své medailónky tak zde mají například česká herečka Marie Hübnerová, malíři Miloslav Holý a Jan Trampota či bratři Leoš a Josef Kubíčkovi.

Na své si také přijdou milovníci přírody – nachází se zde přírodní rezervace Ve slatinské stráni – i sportovci, jak turisté, tak i cyklisté a – pro mnohé jistě překvapivě – i vodáci, protože řeka Zdobnice patří mezi sjízdné toky. Hladinu řeky zde sleduje vodoměrná stanice a nemohu se nezmínit i o místní meteorologické stanici.

Zajímá-li vás ale více kultura, přesněji hudba všeho druhu, neměli byste vynechat tradiční místní multižánrové koncerty, které již několik let pořádá spolek Hajcuk. První z nich se totiž konal v roce 2004 a od té doby dospěl již k číslu 17. Poslední koncert proběhl v listopadu loňského roku.

Najdete-li si tedy chvilku, zavítejte na stránky obce (najdete na nich také mnoho odkazů na města a informační centra v okolí), ale především se ji vydejte navštívit. Určitě nebudete zklamáni.

Stránky obce: http://www.slatinanadzdobnici.cz

Ulrych, A.: Slatina nad Zdobnicí 1260 – 1985, vydal Místní národní výbor a JZD Zdobnice ve Slatině nad Zdobicí a místní organizace NF v roce 1985.